svibanj 2018.

lipanj 2018.

IZLOŽBA „PROŠLOST U SRCU SADAŠNJOSTI“
Autor: Maja Pandur Škudar, 19. 3. 2018.

U četvrtak 15. 3. 2018. godine u 18 sati u Društvenom domu u Podravskim Sesvetama , učenici 3. razreda PŠ Podravske Sesvete i njihova učiteljica Maja Pandur Škudar u suradnji s njihovim roditeljima i Udrugom umirovljenika Podravske Sesvete organizirali su prezentaciju projekta, a ujedno i svoju prvu etnografsku izložbu pod nazivom „Prošlost u srcu sadašnjosti“.

Izložba predmeta je postavljena uz veliku pomoć marljivih i požrtvovnih majki, te se na njoj moglo vidjeti mnoštvo kulturnog blaga koje čuvaju u svojim domovima od kolovrata, posuđa od porculana, slika naive i  viteškog obiteljskog stabla, do prekrasnih stolnjaka i ručnika napravljenih raskošnim Sesvečkim vezom u realizaciji vrijednih ruku baka i prabaka učenika. Osim izložbe, održan je kulturno-umjetnički program. Na samom početku učenici 3. razreda kao pravi domaćini pozdravili su, do posljednjeg mjesta ispunjenu salu, pjesmom Blaža Lengera U ravnoj Podravini.  Nakon koje je izložbu svečano i otvorio gosp. Josip Cugovčan, te pohvalio pothvat koji je od velike važnosti za očuvanje bogate kulturne baštine Podravskih Sesveta. Nakon toga publiku su poveli u svoje djetinjstvo jedna baka, mama i tata  a u sadašnjost  i svoje djetinjstvo ih je vratilo dvoje učenika. Udruga umirovljenika pod vodstvom bake Jele Tudić prisutnima je ispričala kak je negda bilo ne baš lako biti djevojka i običaje izrade vijenaca prije svadbe. Osim toga umirovljenice su nam u radionicama našivavanja, heklanja, izrada ruža od krep papira i komušina pokazale kako imaju puno toga ostaviti u nasljeđe našoj djeci. A za dobar ugođaj u sali  pobrinuli su se tri djeda naših učenika i to svirajući dvije harmonike i bisernicu.  I kao šećer na kraju organizirano je natjecanje, koje su svi učenici jedva dočekali. Natjecanje je bilo u tri, danas neobične discipline, trupanju oraha u 1 minuti, runjenju klipa kukuruza i pravljenju bunara od kocenja. Najbolji su dobili i medalje s autentičnim Sesvečkim vezom.  A da nitko ne bi doma otišao gladan, pobrinule su se i opet mame trećaša koje su ispekle fine starinske kolače, dok je općina sponzorirala napitke. Bila je to večer za pamćenje, kojom smo svojoj djeci poručili i dokazali da se slogom i marljivim radom naše selo može i treba dići s koljena te hrabro i složno krenuti u očuvanje bogate baštine koju su nam ostavili naši predci.

IZLOŽBA „PROŠLOST U SRCU SADAŠNJOSTI“
Autor: Maja Pandur Škudar, 19. 3. 2018.