PROJEKT: Ne izabraste vi mene, nego ja izabrah vas (Iv 15,16)
Autor: Tanja Buneta, 31. 10. 2017.

U petak 27. listopada 2017. u našoj školi gostovao je prečasni Ivica Bačani župnik župe svetog Martina Virje i dekan Virovskog dekanata. U svom obraćanju učenicima kojih je bilo sedamdesetak  govorio je o svom duhovnom pozivu, kako se odlučio biti svećenik, što za njega znači biti svećenik i kako on živi svoj svećenički poziv. Da je susret i predavanje bilo zanimljivo pokazuje činjenica da su učenici radosno i znatiželjno postavljali pitanja, te na kraju počastili prečasnog Ivicu velikim aplauzom.  Ciljevi ovog projekta jesu aktualizacijske naravi: razmišljati o načinu života svećenika, shvatiti što znači celibat,  upoznati svećenika „iz bliza“ (prilika za pitati stvari koje inače ne bi pitali), razumjeti duhovni poziv kao Božju inicijativu, naučiti osluškivati Božji glasu svome srcu, potaknuti učenike na molitvu za svećenik, shvatiti i razumjeti svećenika kao nekog tko je potreban naše pomoći i koji živi zajedno s nama, a ne da je neka osoba koja nam služi kao „serviser“.

Iz govora vlč. Ivice moglo se vidjeti njegovo veliko oduševljenje svećeničkim pozivom, što je i sam rekao: „Nikad ne bih htio biti ništa drugo, što ne znači da ne bi mogao biti nešto drugo.“ Istaknuo je važnost molitve za ustrajnost u svećeničkom pozivu, te se prisjetio svojih prvih koraka prema svećeništvu od sjemenišnih i bogoslovskih dana, te kušnji s kojima se susreo na tom putu. Radosni smo što smo imali priliku ugostiti svećenika koji nam je pokazao prekrasnu stranu svećeništva. Reći će Francois Mauriac: „Svećenik ne ostavlja nikoga ravnodušnim: ili privlači ili odbija.“           Pratimo ih svojom molitvom.

mag .theol. Tanja Buneta